Oferta spodni trekkingowych z odpornych, syntetycznych materiałów jest bardzo bogata. Wiele projektów dedykowanych jest konkretnym rodzajom aktywności, warunkom atmosferycznym lub dyscyplinom sportowym. Możliwe jest również odnalezienie uniwersalnych spodni, które będą spełniały swoje zadanie w kilku rodzajach sytuacji. Jak wybrać odpowiedni model dla siebie?

Materiał – grubość i gęstość

Grubość syntetycznej tkaniny odpowiada za poziom izolacji cieplnej. Jej gęstość wiąże się ze sztywnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Osoby, które wybierają się w góry tylko zimą lub zajmują wspinaczką wysokogórską, powinny więc wybierać softshellowe spodnie wykonane z grubego materiału – www.polarsport.pl/odzie/spodnie/spodnie-nieprzewiewne.html. Duża gęstość jest zalecana w przypadku wysokiego ryzyka otarć i zadrapań. Warto jednak pamiętać, że takie spodnie są również bardziej sztywne, co może okazać się mniej komfortowe dla początkujących wędrowców. W czasie letnich podróży powinny sprawdzić się cieńsze tkaniny. Są lżejsze i umożliwiają utrzymanie wewnątrz niższej temperatury.

Spodnie softshell z dodatkowymi funkcjami

Osoby wybierające się na zimowe wędrówki przy wyjątkowo niskich temperaturach może zainteresować oferta spodni ze zintegrowanymi stuptutami. Ciekawym rozwiązaniem, które znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach są regulowane obwody nogawek. Taka funkcja umożliwi wygodne dopasowanie spodni do rodzaju obuwia i warunków. Nogawki mogą również być rozpinane, co ułatwi zmianę butów. Osoby, które spędzają na górskim szlaku wiele czasu, mogą zdecydować się na model ze specjalnymi wzmocnieniami materiału. Jedną z uniwersalnych opcji, wybieraną przez osoby chodzące po górach w różnych warunkach pogodowych są spodnie z odpinanymi nogawkami, które łatwo zmienić w krótkie, przewiewne szorty. Przemyślany dobór odzieży z uwzględnieniem indywidualnego zapotrzebowania, zapewni noszącej ją osobie odpowiedni komfort.